19.4.2017 г. - 20.4.2017 г.

Етнографска експедиция за дигитализация на ромските традиции

Етнографска експедиция за дигитализация на ромското културно наследство се проведе в рамките на проект „Дигитално културно-историческо наследство на община Пловдив", реализиран във финансиране от Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Трима представители на ромската общност взеха активно участие в документирането на ромската нематериална и материална култура, съхранена в кварталите с преобладаващо ромско население в град Пловдив. В рамките на проведеното теренно проучване бяха създадени над 5000 документа – снимки, текстове, видео и аудио записи – с информация за начина на живота на ромите, за техните традиции, история и бит.

Като част от теренното проучване бяха проведени и няколко десетки интервюта с представители на ромската етническа група, за да се получи информация за нематериалната култура на общността. Така бяха събрани данни за обичаите свързани с някои от най-важните лични и групови празници при ромите – раждане, погребение, обрязване, годеж, сватба, рождени дни и др. Провеждането на интервюта сред ромите ще продължи и след приключване на проекта, като по този начин ще бъде създадена една по-подробна база данни за етнографските особености на ромската общност в Пловдив.

Със снимков материал бяха документирани и уменията на ромите в някои традиционни за ромската общност занаяти – ковачество, кошничарство и др. Специално внимание беше отделено на документирането на обичаите свързани с празнуването на ромската нова година, като ромските експерти подробно заснеха всички елементи на този важен за ромите празник.

Чрез участието си в проекта представителите на ромската общност имаха възможност да се запознаят по-добре с културата на своята етническа група. Благодарение на проекта те също така успяха да изградят нови компетенции в областта на дигитализацията и високите технологии, като по този начин повишиха своята конкурентоспособност на пазара на труда.